MAKALE | ERKEN BOŞALMA KADERİNİZ OLMASI


ERKEN BOŞALMA KADERİNİZ OLMASI

  • Çok fenayım.
  • Devam et, daha hızlı!
  • Boşalıcam neredeyse.
  • Hayır! Boşalma Sakın!
  • Çok geç...

 

Tanıdık geldi mi? Gelme olasılığı çok yüksek çünkü Türkiye’de çiftlerin %75’i bu diyaloğu yaşıyor. Ancak bu kadar sık yaşadığımız bir sorun hakkında toplumumuzun sahip olduğu bilgiler cinsel mitlerden ve bilgi kirliliğinden öteye gidemiyor. Örneğin erken boşalmanın; “Erkeğin, partneri orgazm olmadan önce boşalması” olduğu sanılıyor. Oysa bu anlayış, o partnerin herhangi bir uyarılma veya orgazm olma sorunu olup olmadığını göz ardı etmesi ve tamamen öznel olması nedeniyle doğru kabul edilemez. Bu yazıda, bunun gibi yanlış bilinenleri bir kenara atıp erken boşalmanın ne olduğunu, neden olduğunu ve nasıl tedavi edilebildiğini doğru kaynaktan öğrenmiş olacaksınız.

Erken boşalmayı, “inatçı ve tekrarlayıcı bir biçimde, çok az cinsel uyarılma ile, cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra, kişinin kendisinin ve partnerinin arzu ettiği zamandan önce boşalması” şeklinde tanımlamak daha doğru olur. Bu boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi üzerinde istemli bir denetimin olmamasıdır. Yani toplumda erken boşalma olarak bilinen şey aslında denetimsiz/istemsiz boşalmadır. Çoğu erkeğin ve kadının denetimsiz boşalmaya dair düşünceleri süreyle kısıtlıdır. Erkeklerin kafalarında sürekli “Kaç dakikada boşalırsam iyi olur?” gibi düşünceler dolaşır. Buna bir açıklık getirmekte yarar var. 6 ay boyunca haftada 1-2 kez cinsel ilişkiye girmek gibi düzenli bir cinsel yaşama rağmen devam eden ve her cinsel deneyimde ortaya çıkan, penis-vajina birlikteliğinin 1 dakikanın altında sürdüğü, erkeğin, kendisi ve partnerinin arzu ettiği zamandan önce istemsiz olarak gerçekleşen boşalmalarının olması, erken boşalma için en önemli tanı kriteridir.

Her ne kadar, penis-vajina birlikteliğini sadece 1 dakikanın altında sürdürebilen erkeklere erken/denetimsiz boşalma tanısı koyulabilse de, 1 dakikanın üstünde penis-vajina birlikteliği sürdürülmesine rağmen boşalmanın denetimli olmadığı, erkeğin ve partnerinin arzu ettiğinden daha önce gerçekleştiği durumlarda da tedavi gerekebilir. Tek fark, tanı konarak bunun denetimsiz boşalma bozukluğu olduğunu söylemek yerine bir cinsel uyum sorunu olduğunu kabul etmektir. Sonuç olarak bir uyum sorunu olan denetimsiz boşalmanın 3 kaba kriteri vardır:

1) Boşalmanın denetimsiz ve tamamen refleksif olması

2) Erkeğin arzu ettiğinden önce gerçekleşmesi

3) Partnerin arzu ettiğinden önce gerçekleşmesi

Nedenleri?

Her 100 denetimsiz boşalma vakasının %99’u, tamamen psikolojik nedenlere, %1’i ise fizyolojik nedenlerle birlikte psikolojik nedenlere bağlıdır. Prostat sorunları, magnezyum eksikliği, hipertiroid ve penis cildi hassasiyeti en sık rastlanan fizyolojik nedenlerdir.

Kaygı, heyecan ve gerginlik, denetimsiz boşalmaya neden olur çünkü zaten gerginken, cinselliğin gerilimi bunun üzerine bindiğinde, az uyarılmayla bile kolayca boşalma meydana gelebilir. Çoğu hasta bir önceki erken boşalma deneyiminin etkileriyle yeni cinsel deneyime gergin başlar, tahrik olmaktan korkar, dikkat dağıtma stratejileri izler, boşalma refleksini hızlandırır, erken boşalır ve bu deneyim bir sonraki ilişkiye yansıyarak bir kısır döngüye yol açar.

Erkekler ilkel atalarından beri hızlı boşalmaya programlıdır. Şempanzelerin boşalma süresi 20 saniyedir. İlk insandan bu yana, cinsel birleşme süresinin uzun olmasının üremeye herhangi bir katkısının olmaması, uzun süreli cinsel birlikteliğin, savaşçı erkeği dış tehlikelere karşı savunmasız bıraktığı bir gerçektir. Ayrıca yakalanma korkusuyla yapılan mastürbasyonlar, içerden gelen “Oğlum hadi çabuk çık” tepkilerine kayıtsız kalmamak için acele etmek, erkeğin cinsel kodlarına işlemiştir.

Yine cinsellikle ilgili suçlayıcı, cezalandırıcı, utandırıcı bir yetiştirilme tarzı erkeğin cinselliğin hazzını uzun süre yaşama hakkı olduğu düşüncesini elinden alır ve onu “işini bir an önce görmeye” mahkum eder. Yaşadığı ödipal çatışmalardan dolayı bilinçdışında kadınlara karşı ciddi suçluluk, öfke ve korku duygusu taşıyan erkeklerin erken boşalması, farkında olmadan kadınları ve kadınlara duyduğu öfke için kendini cezalandırdığı bir protestodur.  Performans kaygısı, erkeğin cinsel bilgisinin yetersiz oluşu, erkeğin partnerinin cinsel bilgisinin yetersiz oluşu, partnerin erkeğe karşı öfkeli, suçlayıcı ve aşağılayıcı tutumlara sahip olması gibi faktörler de erken/denetimsiz boşalmayı destekleyen faktörlerden biridir.

İdeal Olan Nedir?

Elbette ideal dediğimiz cinsel ilişki süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilen, kalıplara sığdırmanın mümkün olmadığı bir fenomendir ancak ekstrem beklentileri olan çiftler, erkekler veya kadınlar için bu ekstrem beklentilerini sorgulamalarını tavsiye ederek bir yol haritası göstermek istedim. Örneğin uyarılma ve orgazm sorunu olan çoğu kadın, cinsel birleşmeyle uyarılamamasının faturasını partnerine kesebiliyor ve onu “erken” boşalmakla suçlayabiliyor. Kadınlar veya erkekler, g noktası adı verilen bir şehir efsanesinin rüzgarına kapılıp vajinal orgazm denen ve çok da mümkün olmayan bir sonucun peşinden koşabiliyor. Erkekler porno filmlerden gördükleri ve arkadaşlarının anlattıkları yalanlardan etkilenerek kendi boşalma süresini olması gerekenin çok altına görebiliyor. Bu mitler ve şehir efsaneleri çoğaltılabilir. Bizim ülkemizde, cinselliğin halen çoğunluğun tabusu olduğu bir ülkede şöyle komik bir çelişki vardır: Bizde erkeklerin penisi damarlı ve kalın, 21 cm uzunluğunda ve bu erkekler en az yarım saat tempolu bir şekilde seks yapabilme yeteneğine sahiptir. Hepimizin arkadaşları öyle değil mi? Değil. Bilim ortada, 1 dakikanın altında boşalan erkek oranı %75.  

Peki yeterli olan ne? Öncelikle kadının boşalmasını sağlayan şeyin vajina içinde herhangi bir bölge değil, klitoris olduğunu unutmamalısınız. Erkek vajina içinde isterse 20 dakika gir-çık yapsın, klitoris doğrudan veya dolaylı olarak uyarılmadığı sürece kadının boşalması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle penis-vajina birlikteliği sırasında ya kadının ya da erkeğin klitorisi doğrudan uyarmaya devam etmesi ya da erkeğin giriş çıkışlarında düz bir ileri-geri hareket yerine daireler çizerek gir-çık yapması ve sürtünmeyi arttırması gereklidir. En az 20-30 dakikalık bir ön sevişmenin arkasından gelecek olan 3-5 dakikalık bir penis-vajina birlikteliği, hem kadının hem de erkeğin boşalma deneyimi yaşaması ve tatmin olması için yeterli olmalıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Denetimsiz boşalma veya sizin bildiğiniz adıyla erken boşalma, cinsel terapi ile %100 tedavi edilebilen bir bozukluktur. Danışanın isteği göz önünde bulundurularak erkekle bireysel olarak çalışılabileceği gibi, erkeğin cinsel partnerinin de tedavi sürecinin içinde olduğu ya da zaman zaman dahil olduğu bir yöntem izlenebilir. Tedavi sürecinde adım adım cinsel eğitim, olumsuz duyguların ve düşüncelerin ortadan kaldırılması, kegel egzersizleri, dur başla oyunları ve benzer aşk oyunları/egzersizler ile 8-12 seans belki de daha kısa bir sürede boşalma süresini ve doğal olarak cinsel zevki ömür boyu uzatmak mümkün olabilmektedir.


Uzm. Psikolojik Danışman İsa Özgür ÖZER