MAKALELER | Ruh Sağlığıshowcase image

ÇOK PSİKOLOĞA GİTTİM, İŞE YARAMADI!

Yazıma başlamadan önce sizlere konuyla bağlantılı olarak, psikoloji dünyasına yeni bir kavram armağan etmiş olan bir deneyin ayrıntılarını paylaşmak istiyorum. 1967 yılında Profesör Martin Seligman tarafından yürütülen bu deneyde köpeklerin acıdan kaçma davranışları incelenmek istenmiştir.

24 k..showcase image

DERİNDEKİ TEMEL İNANÇ DEĞİŞMEDİKÇE, TERAPİYE GETİREN YÜZEYDEKİ SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞMAZ

Danışan – Ona mesaj atmaktan kendimi alıkoyamıyorum. Benimle benim onunla ilgilendiğim gibi ilgilenmiyor, her seferinde vazgeçeceğim diye kendime söz veriyorum. Ama bir iki gün sonra yine dayanamıyorum ve ona yazıyorum. Takıntı haline getirdim artık.

       &nbs..showcase image

TERAPİ YÖNTEMİ DEĞİL, TERAPİST İYİLEŞTİRİCİDİR

Bir terapist olarak günümüzde hem biz profesyonellerin hem de psikoterapi hizmetinden yararlanacakların içine düştüğü bir yanılgı; terapistin hangi terapi yaklaşımını kullandığına gereğinden fazla önem vermeye başlamak. Psikanalitik Terapi, Adlerian Terapi, Davranışçı Terapi, Varoluşçu Tera..showcase image

SORUN DİLİNDEN ÇÖZÜM DİLİNE GEÇMEK, ÇÖZÜMÜN KENDİSİDİR

“Dil, basitçe bir iletişim aracı olmaktan çok, gerçeğin ta kendisidir. İnsan neyi konuşuyorsa, onun varlığını, gerçekliğini, önemini ve etkisini arttırır. Bu nedenle hiçbir şey, aslında olduğu şey değil, olduğu söylenilen şeydir.”

      &nbs..