MAKALELER | Çocukluk ve Ergenlik Dönemishowcase image

ANNE BENİ BIRAKMA OLUR MU?

“Çocuğum sürekli çok endişeli, ‘Aman anne kendine dikkat et, sana bir şey olmasın.’ ya da ‘Babam neden geç kaldı bir şey mi oldu acaba?’ şeyler söylüyor. Beni de hiç yalnız bırakmamaya ve her yere benimle gelmeye çalışıyor.”

“Başlarda korkt..showcase image

ZITLAŞAN ÇOCUKLAR

“Çocuğumla müthiş bir çekişme halindeyiz. Sürekli tartışıyoruz, ona bir şey yapmasını söylediğimde bağırarak karşı çıkıyor ve çok inatçı. Babasıyla arası benimle olduğu kadar kötü değil, bu çocuğun benimle ne sorunu var anlamıyorum.” 

“Benim ..showcase image

PSİKOSEKSÜEL GELİŞİM: KİŞİLİĞİN TEMELİNDE YATAN ÇOCUK CİNSELLİĞİ

Değerli okurlar,

Psikoseksüel gelişim kuramı, bir cinsel gelişim kuramı değil, kişilik gelişimi kuramıdır. Buna karşın kişiliğin gelişiminde, cinsel haz arayışının etkili olduğunu vurgulaması ve cinsel haz arayışının doğumdan itibaren başladığını iddia etmesi gibi sebeplerden dolayı, Freud’un bir kesim tarafından sapkın ve h..showcase image

Çocuklukta Mastürbasyon Normal Mi?

Çocuklarda mastürbasyon söz  konusu olduğunda çoğu ebeveyn endişeye kapılır. Yaşamın, yaşlılık ve çocukluk gibi bazı dönemleri cinsellikle ilişkisiz gibi düşünülse de insanoğlu, doğumundan ölümüne kadar, seksüel bir canlıdır. Bu gerçeği ..