Psikolog nedir ?

Psikologlar insan beyni ve davranışlarını baz alarak çevreye karşı durumunu inceleyen,aynı zamanda analizini yapan kişilere denir.

Günümüzde ise psikologlar kliniklerde , hastanelerde , psikolojik danışmanlık merkezlerinde ,okullar da ,çocuk gelişim ve rehabilitasyon alanlarında , adli tıp ve sosyal merkezler gibi alanlarda çok rahatlıkla çalışabilmekte ve görev alabilmektedirler.

Psikolog Özellikleri

Bir psikolog olmak için üst düzeyde sözel yeteneğe sahip olmak gerekir.Sosyal bilimler ve özellikle de psikoloji ile ilgili konularda başarılı , insanlar ile iletişimde bulunmaktan ve onlara yardımcı olmaktan hoşlanan kişilerdir.Aynı zamanda başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilen ve onları konuşmaları ile etkileyebilmeleri de aşırı önemlidir.

Psikologlar çoğu işte bağımsız olarak çalışırken , diğer alanlarda doktor,hukukçu,okul persolleri,mühendisler,askerler ile takım halinde çalışarak toplumun her alanında katkıda bulunurlar.Bu yüzden psikologlar, hastenelerde , adliyelerde,adliyede ,üniversitelerde halk sağlık merkezinde , toplum iletişimi gibi pek çok başka iş alanında görebilirsiniz. Stresi yenme, sınav stresini arttırma , sporcular , yöneticiler ilede birlikte çalışırlar.Adli kararlarda da görev aldığı zamanlar olur , hukukçulara gerekli bilgileri sağlarlar.Okul da özellikle eğitim sistemindeki değişiklikleri denetlemeden okulda veya toplumda yapılacak sosyal çalışmalarıda denetlerler ve düzenlerler.

Scroll to top