Aile olmanın en büyük getirilerinden biri de  hayatta karşılaşılması muhtemel sorunlara birlikte göğüs germektir. Ebeveynlerin yaşadıkları sorunlardan çocuklar da çokça etkilenmekteler. Hastalık ya da ölüm ailede ciddi anlamda kaos yaratan bir durumdur. Bu nedenle çocukları korumak adına doğru adımlar atmak oldukça önemlidir.

Ebeveynlerden birinin kanser gibi uzun tedavi süreci gerektiren ve çoğu zaman süreci belirsiz ilerleyen bir hastalıkla mücadele etmesi de çocuklar için anlamlandırması zor bir noktadır.

Kanserli anne ve ailesiÇocuklarla bu durumu paylaşırken oldukça hassas davranmak gerekmektedir. Ebeveynler çoğu zaman durumu çocuklardan saklama yolunu terchi etmekteler. Ancak bu aile içi gerginliğin artışına neden olmaktadır. Çünkü çocuklar anlam veremeseler dahi bir şeylerin ters gittiğini çoğunlukla hissederler. Çocukları bu belirsiz durumla baş başa bırakmak yerine çocuğa bilgi vermek doğru olacaktır. Bilgi verirken dikkat edilmesi gereken husus çocuğun yaşı, gelişimsel dönemidir. Çocukların sorabilecekleri sorulara karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Aynı zamanda dürüst olmak, durumu anlatırken çocukların duygularını ifade etmelerine de müsade etmek gerekmektedir. Tedavi sürecinde ebeveynin yaşaması beklenen yan etkiler hakkında da çocuk bilgilendirilmelidir. Tedavinin çocuk tarafından acı verici, kötü olarak algılanmasının önüne geçmek açısından önlem alınmalıdır. Ebeveynler çocukların verebilecekleri tepkilerden korkmamalıdır. Çocuklar sandığımızdan çok daha fazla anlayışlı davranabilirler.

Bu süreçte çocuğun isteklerine yanıt vermek konusunda başarılı olamayacağını düşünen ebeveynler yanlış adım atmak yerine uzman desteğine de başvurabilirler. 

Psk.Dilara KARAGENÇ

Çocuk ve Ergen Psikolojisi hakkında bilgiler... 

Scroll to top