Savaş insanları ve özellikle de çocukları olumsuz etkiliyor Karamsarlığa ve depresyona yol açabiliyor Canlı yayınlarla evlere taşınan şiddet olayları, deprem,  yaşanan terörün yarattığı görüntüler ve son olarak da savaş çocukların ruh sağlığını tehdit ediyor. Bu tip olayların dünyanın güvenli olmadığı duygusuna neden olduğu ve depresyona yol açabileceği belirtiliyor.

Son günlerde yaşanan şiddet, terör ve savaş gibi olaylar uzmanlara göre çocukların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Yaşanan olaylar eğer insan psikolojisinde yaralanmalara sebep olacak seviyede ise, olayların sonrasında  travmatik stres bozukluğu dediğimiz sorunlar yaşanabilir. Yaşanan olayların etkileri dikkate alındığında çocukların televizyonda yer alan terör ve savaş sahnelerini seyretmeleri kesinlikle önerilmiyor. Prensip olarak çocukların televizyon seyretme saatlerinin sınırlı olması gerektiğini hatırlatılıyor. Özellikle bu dehşet dolu sahneleri kesinlikle seyretmemelidirler. Eğer görürlerse, birçok soru sormaya başlayacaklardır. Bu sorulara kesinlikle doğru ama basit cevaplar verilmesi gerekir. Detaya girmeden anlatılmalıdır. Ancak çocuk soru sordukça basamak basamak anlatılabilir. Sormadığı sorulara ait cevaplar verilmemelidir. Ölüm nasıl anlatılır? Şiddet olaylarına bağlı olarak çocuklar değişik biçimlerde ölümle ilgili sorular sormaya başlıyorlar.

Şiddetin yarattığı olumsuz etkiler dikkate alındığında çocukların kendilerini güvende hissedecekleri ortamı sağlamanın da önemi artıyor. Buradaki temel kural “asla yalan söylememek” olarak özetlenmektedir. Bu sebeple ‘Bize hiçbir şey olmayacak’ gibi sözler verilmemelidir. Doğru olan ‘Sen merak etme. Biz güvende olalım diye ben elimden gelen her şeyi yapıyorum. Senin güvenliğini sağlamak için alınabilecek her türlü önlemi almaya çalışıyorum’ gibi açıklamalar yapılmalıdır.

Daha ileri yaşlardaki gençlere ise, hayatın kimi zaman çıkışları olduğu gibi kimi zaman da inişleri olduğu anlatılabilir. Çocuklardaki kaygı ve mutsuzluk, günlük hayatlarını aksatacak kadar artıyorsa, aşırı hırçınlık ve uyku bozuklukları baş göstermiş ise hemen profesyonel yardım alınmalıdır..

Scroll to top