Araştırmalar kız ve erkek çocuklarının beyin yapılarının, beden kimyasallarının ve hormonlarının farklı olduğunu göstermiştir.Kız ve erkek çocukları arasındaki yaradılıştan gelen doğal farklılıkları bilmek onların davranışlarını daha iyi anlamamıza ve farklı cinsiyetten çocuklarla kıyaslama yapmamız gerektiğini anlamımız sağlar.

Peki nedir bu farklar?

  • Yeni doğan erkek bebekler kızlara oranla daha toplu ve uzun olurlar. Bu özellik onların daha geç oturmasına sebep olurken, kız çocukların daha erken oturduğu ve erkeklerden 2 ay öncede yürümeye başladıkları gözlenmiştir.
  • Erkeklerin düşünmeyi kontrol eden beynin sol tarafı sağ tarafına göre daha yavaş gelişir.Bu yüzden matematik ve muhakemede iyiyken dilbilgisi ve okumada daha düşük kabiliyettedirler.
  • Kız çocukların ise beynin sol kısmı daha çabuk gelişir.Bu yüzden beynin iki tarafını birden daha iyi kullanırlar. Duygusal farkındalık, dil ve sosyal gelişimi daha iyidir. Kızlar çoklu görevlerde daha başarılıdır.
  • Kız çocukların ilk kelimeleri söylemesi erkek çocuklara oranla daha erken başladığı gibi daha uzun ve kurallı cümleler kurabilirler 4-5 yaşlarında da kelime haznesi erkek çocuklarınınkine oranla daha üstün olabilir.Dil gelişimindeki bu üstünlük, kız çocukların okula ve sosyalleşmeye daha yatkın olmalarına çevrelerine kolay uyum sağlamalarına daha hızlı düşünmelerine ve bundan dolayı da kolay hata yapmalarına sebep olur
  • Erkeklerin beyni daha fazla testosterona sahiptir.Bu hormon saldırganlığa yönlendirir. Bu yüzden erkek çocukları tansiyonu arttıran aktivitelerle uğraşırlar.
  • Kızların beyninde daha fazla seratonin saklıdır. Bu da saldırganlığı engelleyen hormondur.
  •  Erkek çocukları kızlara oranla %30 daha fazla kaslı yapıya sahip oldukları için, daha çok hareket etmeye ihtiyaç duyar ve kız çocuklarına göre daha fazla enerjiye sahiptir. Bu yüzden kızlara göre daha yaramaz oldukları düşünülür.
  • Kızlar beş yaşlarından itibaren gelişimlerinde, erkek çocuklarından altı ay önde giderler.
Scroll to top