Erkek çocukları toplum tarafından sınıflandırılan 'kız' oyuncaklarıyla oynuyorsa yani bebekler, çay takımları, ütü vs. bazı aileleri bir panik sarıyor ve çocuğun bu oyuncaklarla oynamasına izin verilmiyor.Ama kız çocukları arabalarla,tamir setleri vs. oynarsa 'maşallah erkek gibi kız' gibi övgü sözleri ve espirilerle karşılanıyor.Halbuki ütü yapma, temizlik yapma, yemek yapma becerileri her iki cinsiyet için de gereklidir. Bu yüzden çocuğa tepki göstermek çocuğun sadece bu yaptığından utanç duymasına, o oyuncaklarla oynayarak edineceği becerileri edinememesine neden olur.
İnsanların doğuştan getirdikleri cinsel yönelimler ve dürtüler vardır. Bu yönelimler cinsel kimlik gelişimin sürecinde doğal olarak zamanla kendini gösterir.Yani siz istesenizde istemesenizde erkek çocukları 3 yaş civarı arabalarla ve erkeklerin ilgilendiği diğer oyuncaklara yönelecektir. Bu yüzden endişe etmeye gerek yok.
Yani kız erkek ayrımı yapmadan çocukların her çeşit oyuncaklarla oynaması ve sevdikleri insanların rollerini bu oyuncaklarla taklit etmesi tehlikeli değil gelişimini destekleyicidir

Scroll to top